środa, 11 listopada 2015

Pięć postaci, dzięki którym rozpiera mnie polska duma

    Dziewięćdziesiąt siedem lat minęło od dnia, w którym Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zniewolenia. Dla większości Polaków jest to święto niesamowicie ważne i jak najbardziej godne świętowania. Wiszące wszędzie biało-czerwone flagi nie pozostawiają k temu wątpliwości.
I dla mnie samej to święto ma ogromną wartość, uważam, że jest to czas, w którym nasi rodacy mogą przypomnieć sobie naszą wspaniałą historię, a także zadumać się nad postaciami, które w moich oczach swoimi działaniami i postawą stanowią filar narodowej dumy.


Józef Piłsudski
O jego poglądach wspominać nie będę, bowiem nie zgadzam się z nimi do końca, jednak rola Piłsudskiego w odzyskaniu niepodległości była niepodważalnie ważna. Jego postać znana jest na całym wręcz świecie, jako główna osoba dążąca do niepodległej Polski, a także jako twórca Legionów, które były przecież zalążkiem polskiego wojska. 

Andrzej Wajda
Trudno, bym o nim nie wspomniała. Pomijając nawet fakt, iż urodził się w mym rodzinnym mieście - Suwałkach. Wybitny reżyser, twórca polskiej kultury, jego ekranizacje służyły swego rodzaju propagacji dzieł polskich twórców. Przedstawiał subiektywne spojrzenie na sprawy doskonale rodakom znane. Tu należy wspomnieć o "Katyniu" i filmie "Wałęsa. Człowiek z nadziei."

Fryderyk Chopin 
Najważniejszy chyba kompozytor w historii Polski. Znany nie tylko w Polsce i Europie, o czym świadczy choćby Festiwal Chopinowski. W szkole podstawowej wciąż myliłam go z Mickiewiczem, do dziś nie wiem czemu, nie byli aż tak podobni. Wracając do meritum - najbardziej urzeka mnie jego Etiuda "Rewolucyjna". Dużo już o niej słyszałam, wiele czytałam, ale z tylko jedną teorią się zgadzam. Mówi ona, że Etiuda napisana została po upadku Powstania Listopadowego, co skłoniło Chopina do jej napisania. W samej Etiudzie (trudnej i skomplikowanej swoją drogą) da się słyszeć żal kompozytora, który zaczął powoli tracić nadzieję na wolny kraj. 

Henryk Sienkiewicz
Jego Trylogia znana jest przez każdego chyba Polaka. Opasłe tomiska nie zawsze zachęcają do czytania, ale nie da się ukryć, że są perełką w dorobku polskiej literatury. Potwierdzają to liczne ekranizacje jego dzieł, a także słowa innych wielkich pisarzy na jego temat. Przykładem służyć nam może cytat z "Dzienników" Żeromskiego: "Sam widziałem w Sandomierskiem, jak wszyscy, tacy nawet, którzy nic nie czytują, dobijali się o Potop"

Jan Miodek
Wracając do współczesnych nam czasów wspomnieć muszę o popularyzatorze nauki o ojczystym języku. Jego programy językoznawcze są bardzo popularne, uczą Polaków poprawności językowej. Jego właśnie postać ukształtowała mnie na purystkę, dbającą o piękno naszego języka w każdym możliwym calu, do ciągłego poszerzania wiedzy, zasobu słownictwa i szukającą wciąż sposobów na zbudzenie współczesnego patriotyzmu. Oczywiście w historii Polski wiele jeszcze jest postaci, które znaczą naprawdę wiele dla mnie i innych Polaków. Nie sposób jednak wymienić każdego poetę, reżysera, pisarza, polityka czy działacza. Oczywiście cześć i wdzięczność należą się im wszystkim, dlatego w tym dniu wspomnę każdego z nich, a was zachęcam do pochylenia się nad innymi znaczącymi postaciami, dzięki którym nasz kraj jest, jaki jest. Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza